EN 10204 Malzeme Sertifikası


METALİK ÜRÜNLER-MUAYENE VE DENEY BELGELERİNİN TİPLERİ

EN 10204 standardı, tüm metalik ürünlerin teslimatı için, siparişin gerekliliklerine uygun olarak alıcıya sağlanan farklı türde muayene belgelerini açıklamaktadır.

Muayene belgeleri iki şekilde hazırlanabilir: özel olmayan muayeneye dayalı olarak ya da özel denetlemeye dayanarak. Özel olmayan muayene, üretici tarafından, kendi prosedürlerine göre, ürünlerin siparişin gereklerine uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenedir. Bu muayenede iki belge söz konusudur:

Tip 2.1 Siparişe uygunluk beyanı: Üreticinin, tedarik edilen ürünlerin, test sonuçları dahil edilmeden, siparişin gerekliliklerine uygun olduğunu beyan ettiği belge.

Tip 2.2 Test raporu: Üreticinin, tedarik edilen ürünlerin sipariş şartlarına uygun olduğunu beyan ettiği ve spesifik olmayan muayeneye dayalı test sonuçlarını sağladığı belge.

Özel denetleme, tedarik edilecek ürünlerin veya tedarik edilen ürünlerin parçası olduğu test ünitelerinin teslimattan önce (ürün spesifikasyonuna göre) sipariş şartlarına uygun olduklarını doğrulamak için yapılan muayenedir. Bu muayenede de iki belge söz konusudur:

Tip 3.1 Muayene Sertifikası: Üretici tarafından düzenlenen, tedarik edilen ürünlerin sipariş şartlarına uygun olduğunu beyan ettiği ve test sonuçlarını da verdiği belge. Test ünitesi ve yapılacak testler, ürün spesifikasyonu, yasal düzenlemeler veya sipariş ile belirlenir.

Tip 3.2 Muayene Sertifikası: Üreticinin yetkili muayene temsilcisi ve alıcının yetkili muayene temsilcisi veya kontrolör tarafından birlikte hazırlanan belge. Bu belgelerde tedarik edilen ürünlerin siparişin şartlarına uygun olduğu ve test sonuçlarının temin edildiği beyan edilir.

Şirketimiz, önemli çözüm ortakları ile TS EN 10204 standardı kapsamında çeşitli sektörlerdeki işletmeler için test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları yapmakta, metalik ürünlerin muayene ve deney belgelerinin tiplerine yönelik sertifikalandırma hizmeti vermektedir.

BİZDEN HABERLER

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.